aronia mini

Aronia czarna czy też czarnoowocowa jest krzewem należącym do rodziny różowatych. W stanie dzikim występuje na wschodnich wybrzeżach kontynentu północnoamerykańskiego i stamtąd też pochodzi. W Polsce krzew ten uprawiany jest na plantacjach, bardzo rzadko sadzi się go w lasach. W niepozornych, niewielkich kuleczkach aronii gości szereg witamin, w tym C, E, B2, B9 oraz PP. Do tego przeciwutleniacze odgrywające ważną rolę w walce ze sporą liczbą schorzeń, w tym z nowotworami. Ponadto aronia jest cennym źródłem makro i mikroelementów. Na 100g świeżej aronii przypada 45-50kcal. Około 10g zajmują węglowodany, z czego prawie 4g to naturalnie występujące cukry proste.

Około 5-6g stanowi błonnik, resztę zaś białko i woda. Poza wcześniej wspomnianymi witaminami, spotykamy tu również antocyjany i flawonoidy. Spośród minerałów można wyróżnić mangan, magnez, cynk, potas oraz wapń. Występujące tutaj antocyjany, czyli flawonoidy fenolowe to ogromne ich ilości. Sprawdzają się podczas leczenia stanów zapalnych, cukrzycy, przy infekcjach bakteryjnych oraz w schorzeniach neurologicznych. Wolne rodniki występujące w organizmie sprzyjają powstawaniu nowotworów, jak i starzeniu się skóry, a to właśnie antocyjany odpowiadają za ich skuteczne usuwanie.

W aronii znajdujemy karotenoid, zeaksantynę

Ma ona wpływ na filtrowanie promieni UV, dzięki czemu zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej, ale i stanowi ochronę przed pojawieniem się innych schorzeń ze strony oczu. Z tego względu polecana przede wszystkim osobom starszym. Kolejny antyoksydant goszczący w aronii to witamina C. W 100g owocu znajdziemy 20g witaminy C. Ilość ta odpowiada 35% dziennego zapotrzebowania na ów związek. Kwas askorbinowy działa przeciwutleniająco, uczestniczy w syntezie hormonów, stymuluje wytwarzanie kolagenu. Nadto uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, jak i poprawia poziom przyswajalności żelaza. Witamina K występuje w takiej ilości, w aronii, iż spożycie 100g owocu pozwala zaspokoić 37% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Analogicznie dla witaminy B6 możemy mówić o zaspokojeniu zapotrzebowania na poziomie 10%. Witamina K jest związkiem niezbędnym dla zachowania prawidłowego krzepnięcia krwi, zaś pirydoksyna jest istotnym związkiem podczas przemian aminokwasów, jak i w procesach metabolicznych przemian węglowodanów.

Aronia korzystnie wpływa na układ odpornościowy

Do tego pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Ważnym aspektem jest to, iż aronia to owoc niezwykle odporny, nie wymagający zatem stosowania oprysków. Jej spożywanie to gwarancja, że do organizmu nie trafiają zbędne, toksyczne substancje chemiczne. Owoc ten pomaga przy zaburzeniach metabolicznych, a także pomaga wyregulować i utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, stąd aronia winna interesować cukrzyków. Pośród minerałów znajdziemy tu mangan, który pozwala zaspokoić 10% dziennego zapotrzebowania, zaś 9% dziennego zapotrzebowania aronia zaspokaja względem potasu. Mangan jest jednym z występujących przeciwutleniaczy, do tego wspomaga działanie magnezu. Jest również odpowiedzialny za aktywację enzymów biorących udział w procesach regeneracyjnych tkanki łącznej. Potas wyreguluje ciśnienie wewnątrzkomórkowe, objętość komórek, a przede wszystkim zadba o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Aronia polecana jest także diabetykom ze względu na obecność kwasu chlorogenowego, który spowalnia absorpcję glukozy. Wyciąg z aronii wedle przeprowadzonych badań chroni przed chorobami serca, a do tego zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic. Wystarczy sześć tygodni terapii uwzględniającej zastosowanie wyciągu z aronii, by odnotować spadek ciśnienia tętniczego. Zarówno owoce, sok, jak i przygotowane przetwory są w stanie podziałać na nasz organizm uspokajająco. Ponadto produkty te wykazują działanie przeciwkrwotoczne. Owoce aronii skutecznie chronią i uodparniają skórę na działanie szkodliwych promieni UV. Poprawiają gospodarkę tłuszczami, opóźniają procesy starzenia się, dzięki wysokiej zawartości antocyjanów.

Przyczynia się do poprawy pamięci oraz lepszej koncentracji

Poprawę procesów przemiany materii, jak i wyregulowanie pracy układu pokarmowego zawdzięczamy zawartej w aronii katechinie. Jest to również związek wspomagający leczenie nadciśnienia, miażdżycy. Aronia stosowana jest, jako element profilaktyki zawałów, udarów, demencji, chorób Alzheimera czy też Parkinsona. Owoce aronii doceniane są także za to, iż nie kumulują szkodliwych dla naszego zdrowia pierwiastków. Nie bez powodu aronia uznawana jest za eliksir młodości, bombę witaminową i źródło cennych witamin.