burak mini

Burak to roślina należąca do rodziny szarłatowatych. Wyróżnia się 12 gatunków występujących w basenie Morza Śródziemnego, w tym w południowej Europie, północnej Afryce oraz południowo-zachodniej Azji. Środowiskiem naturalnym tejże rośliny są miejsca kamieniste oraz tereny ruderalne. Odmiany uprawne uzyskiwane z buraka zwyczajnego to powszechnie znane warzywa. W Polsce uprawiany jest jedynie burak zwyczajny. Spożywany głównie ze względu na walory smakowe, przy czym warto skupić się również na jego cennych właściwościach odżywczych, jak i walorach prozdrowotnych.

Czerwono-fioletowa barwa buraków wynika z obecności betacyjnaów. Związków pełniących ogromną rolę w profilaktyce nowotworowej. Spośród znanych nam warzyw udowodniono, iż to właśnie buraki najlepiej wspomagają leczenie, między innymi po chemioterapii, a do tego najskuteczniej i najsilniej zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za uszkadzanie DNA oraz rozwój nowotworów. Efekty takowe buraki zawdzięczają obecności silnie działających antocyjanów, przeciwutleniaczy oraz czerwonych pigmentów, zawartych w tym warzywie w dość dużej ilości. Buraki wpływają na poprawienie ogólnej kondycji po przebytej chemioterapii. Nadto stwierdzono znaczną poprawę wyników morfologii krwi. Dużą nadzieję dają kolejno wykonywane doświadczenia na początkowym etapie rozwoju nowotworu układu limfatycznego.

W burakach wykazuje się wysoką zawartość potasu oraz magnezu

Warzywo to zatem wpływa na zapobieganie, ale i skuteczniejsze leczenie schorzeń występujących po stronie układu sercowo-naczyniowego. Między innymi obniża ciśnienie tętnicze krwi. Z dostępnych źródeł roślinnych to właśnie buraki gwarantują najlepsze przyswajanie żelaza, stąd polecane są osobom zmagającym się z anemią. Również za sprawą wspomagania produkcji czerwonych krwinek. Walkę z niedokrwistością można rozpocząć spożywając codziennie sok z buraków. Buraki wykazują działanie oczyszczające, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy wątroby, odpowiadającej między innymi za usuwanie toksyn z organizmu. Za regulację pracy wątroby, a także przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego odpowiada betamina. Buraki ze względu na skuteczną ochronę wątroby sprawdzają się na etapie występowania tak zwanej choroby alkoholowej.

Wykazują kolejno silne właściwości gojące względem przewodu pokarmowego. Radzą sobie z owrzodzeniami, dobroczynnie wpływają na stany zapalne żołądka, wrzody żołądka, ale i świetnie sprawdzają się podczas leczenia żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Polecane są osobom zmagającym się ze schorzeniami jelit. Regularnie spożywane zauważalnie poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Posiadają silne działanie zasadotwórcze. Klasyczny czerwony barszcz jest w stanie zredukować nieprzyjemną zgagę, a także pieczenie w dołku, jak i nadkwasotę żołądka. Burak gości w wielu dietach odchudzających. W dużej mierze ze względu na wysoką zawartość błonnika, który daje uczucie sytości. Do tego efektywnie redukuje tkankę tłuszczową, hamuje apetyt, głównie na słodycze, jak i przyspiesza przemianę materii.

Buraki działają niczym w pełni naturalny detoks

Wspomagając pracę wątroby, jelit oraz nerek przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu. Oczyszczają krew i usuwają kwas moczowy. Efektywne wydalanie metali ciężkich z organizmu to zasługa dużych ilości pektyn obecnych w korzeniu buraka. W ten sposób usuwany jest również cholesterol, jak i różnego typu mikroorganizmy niebezpieczne dla naszego organizmu. Warzywo ów zapobiega miażdżycy oraz hamuje procesy gnilne w jelitach.

Betaina to substancja stosowana między innymi w leczeniu depresji. Znajdziemy ją także w burakach. Korzystnie działa występujący tutaj tryptofan. Obie substancje decydują o lepszym samopoczuciu i większym odczuwaniu zadowolenia. Kojąco i uspokajająco działa kwas foliowy ułatwiając nadto zasypianie. Zawarty w burakach lit nasila działanie tryptofanu oraz magnezu, co daje efekt w postaci wytworzenia serotoniny, znanej nam, jako hormon szczęścia. Lit i magnez wpływają korzystnie nadto na poprawę samopoczucia, lepszą koncentrację i pamięć, zmniejszenie napięcia nerwowego, ograniczenie stresu, nerwic czy też apatii.

W starożytności buraki uznawano za afrodyzjaki, a to za sprawą występującego boru, który bezpośrednio wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za libido oraz popęd seksualny. Sok z buraka daje dużego kopa energetycznego, a do tego spowalnia wchłanianie się tlenu, stąd gwarantuje wolniejsze męczenie się, polecany jest zatem osobom uprawiającym sport. Do tego szybciej usuwa zakwasy. Buraki są niskokaloryczne, zawierają szereg witamin i pierwiastków oraz innych substancji, które decydują o ich właściwościach odżywczych oraz prozdrowotnych.