sok z żurawiny

Żurawina znana jest właściwie każdemu z nas, ale wciąż zbyt mało ją doceniamy. A to spory błąd biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści niesie ze sobą jej spożywanie. Wieloletnia roślina niskopienna należąca do rodziny wrzosowatych przyciąga wzrok małymi, soczyście czerwonymi owocami. Charakteru nadaje jej cierpko-słodki smak, zaś spośród innych owoców wyróżnia się zawartością naturalnego konserwantu, czyli kwasu benzoesowego. Dzięki niemu owoce jeszcze na długo po zerwaniu zachowują swoją świeżość. Wystarczy przechowywać je w lodówce. Wytrzymają sześć tygodni, w zamrażalniku zaś nawet rok, suszone – jeszcze dłużej.

Żurawina znana jest przede wszystkim ze swoich bakteriobójczych właściwości, nad którymi pochylano się od wielu lat. Pierwszy raz związek pomiędzy jej spożywaniem, a skutecznym zwalczaniem infekcji dróg moczowych wykazano w 1840 roku. W 1923 roku postawiono hipotezę, iż to kwas hipurynowy odpowiada za efekt zakwaszenia moczu po spożyciu żurawiny. Kolejne badania dały jednak dowód na to, że nie jest to jedyny związek przyczyniający się do działania bakteriobójczego. Tym bardziej, iż mowa o krótkofalowych efektach. Najnowsze badania rozwiały wątpliwości, wyizolowano bowiem z żurawiny spolimeryzowane proantocyjanidyny, które zapobiegają podłączaniu się bakterii Escherichii coli do komórek śluzówki człowieka.

Sok z żurawiny – dlaczego warto go pić?

Sok z żurawiny, jak wynika z uprzednio podanych informacji, przede wszystkim wpływa na ochronę układu moczowego. To świetna profilaktyka względem infekcji bakteryjnych, jak i wspomożenie leczenia, już na etapie trawiącej nas infekcji. Regularne picie soku zapobiegnie nadto nawracającym zakażeniom układu moczowego. Jako środek zapobiegawczy sok z żurawiny zaleca się pacjentom przebywającym w szpitalach, którzy mają za sobą inwazyjne zabiegi obarczone ryzykiem rozwoju infekcji. Naturalny, skuteczny i w pełni bezpieczny środek zapobiegawczy, czyli sok z żurawiny znajdzie swoje miejsce w jadłospisie kobiet poddawanych zabiegom ginekologicznym.

W żurawinie goszczą flawonoidy, które wykazują właściwości przeciwutleniające i wpływają na ograniczenie ryzyka rozwoju miażdżycy. Związki aktywne zaś opóźniają i tłumią utlenianie lipoprotein, o dużej zawartości cholesterolu, jak i korzystnie stymulują płytki krwi. Finalnie żurawina dba o układ sercowo-naczyniowy. Gwarantując dobrą kondycję i zmniejszając ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń w obrębie serca oraz układu krwionośnego.

W świeżych owocach, które możemy znaleźć od października do stycznia, znajduje się najwięcej substancji leczniczych i odżywczych. Poza właściwościami antyseptycznymi owoce tej rośliny stanowią doskonałe źródło witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C. Do tego kwas salicylowy i cenne przeciwutleniacze.

Szklanka soku z żurawiny

W 100g żurawiny znajdziemy 28-45kcal, stąd owoce te, między innymi w formie soków sprawdzają się doskonale podczas różnego rodzaju diet. Około 87g wody przypada na 100g soku żurawinowego. Dostarczymy w ten sposób do organizmu dobrze przyswajalne białka i węglowodany. Nadto sporo mikroelementów, w tym wapń, żelazo, fosfor, magnez, sód, cynk oraz potas. Żurawina to także wysoka zawartość błonnika, który wspomaga pracę jelit, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego i daje uczucie sytości.

Substancje, które goszczą w żurawinie są w stanie skutecznie ochronić żołądek przed działaniem bakterii powodujących powstawanie wrzodów. Chronią między innymi przed osadzaniem się w śluzówce żołądka, bakterii Helicobacter pylori.

Związki polifenolowe przyczyniają się do hamowania rozwoju, a także rozprzestrzeniania między innymi schorzeń, takich jak nowotwór płuc, piersi, okrężnicy oraz prostaty.

Wcześniej wspomniana proantocyjanidyna wpływa korzystnie na stan naszej jamy ustnej. Hamuje namnażanie się bakterii, jak i zapobiega ich osadzaniu się na zębach. Nadto hamuje wydzielanie kwasu. Do tego chroni zęby przed nadmiernym wzrostem płytki nazębnej, przekształcającej się w późniejszym czasie w kamień nazębny.

Świeży sok z żurawiny pomaga na bóle gardła, jak i sprawdza się przy leczeniu przeziębienia. Wedle niektórych badań żurawinowy sok jest nawet w stanie zahamować rozwój wirusa grypy Haemophilus, który najczęściej przyczynia się do infekcji ucha oraz układu oddechowego u najmłodszych.