zielone smoothie

Smoothie to zmiksowany i schłodzony napój, który wyróżnia się kremową konsystencją i gęstością zdecydowanie większą, aniżeli tradycyjny sok lub koktajl. Smoothie mogą być przyrządzane ze świeżych owoców, nierzadko znajduje się w nich dodatek lodów. Forma takowa sprawia, że są chętnie spożywane, a jeśli zagoszczą w nich odpowiednio dobrane owoce, a także, coraz częściej wybierane warzywa można liczyć na potężną dawkę energii, witamin i innych, cennych składników odżywczych.

Soczyste kolory kuszą, a smaki zachwycają. Na rynku jednak ostatnio największą popularnością cieszą się zielone smoothie. Wpływa na to fakt, iż to właśnie w produktach o zielonej barwie, którą zawdzięczają barwnikowi, jakim jest chlorofil, znajdujemy największe bogactwo wartościowych składników.

Roślinna krew

To właśnie chlorofil goszczący w zielonych owocach i warzywach ochrzczony został mianem „roślinnej krwi”. Pod względem budowy jest bowiem podobny do ludzkiej hemoglobiny. Składa się z pierścieni pirolowych tworzących układ porfirynowy. W przypadku chlorofilu centralnie położony jest atom magnezu, zaś w przypadku hemu – atom żelaza.

Chlorofil to barwnik, który działa neutralizująco na wolne rodniki. Chroni zatem przed rozwojem nowotworów, a do tego opóźnia procesy starzenia. Nadto wzmacnia układ odpornościowy, jak i wpływa na wyregulowanie ciśnienia krwi. Doskonale oczyszcza krew z toksyn. Wykazuje silne działanie detoksykujące na wątrobę. Oczyszcza jelita, sprawdza się w walce z anemią. Dodaje mnóstwa energii i daje efekt, w postaci odmłodzenia.

Najwięcej tegoż barwnika znajdziemy w zielonych roślinach liściastych. Trudno jednak spożyć odpowiednią ich ilość w surowej postaci, do tego wyrazisty i specyficzny smak jarmużu czy też pikantny i ostry seler naciowy wielu z nas nie przypada do gustu. Zielone smoothie rozwiązują ten problem. W jednej szklance możemy zmieścić sporą ilość takich produktów dostarczając do organizmu całe mnóstwo cennych składników, a do tego smak napojów tego typu jest naprawdę wyśmienity. Nadto, z powodzeniem można pokusić się o połączenie kilku składników, by uzyskać nie tylko zieloną, ale i lekko słodką, sycącą mieszankę, która zadowoli najbardziej wybrednych.

O czym należy pamiętać przygotowując zielone smoothie

Wielu z nas popełnia szereg błędów przygotowując smoothie i dziwi się, iż nie osiąga pożądanych efektów. Przede wszystkim nie zwracając uwagi na to, jakie produkty trafiają do blendera okazuje się, że ten smacznie wyglądający na zdjęciu napój, w rzeczywistości smakuje, jak trawa. Liczą się proporcje oraz stosowanie różnych warzyw i owoców. By się nie znudziły, a także, by w naszym organizmie nie zaczęła gromadzić się nadmierna ilość szczawianów lub innych składników antyodżywczych, które znajdujemy w zielonych produktach.

Innym błędem jest wrzucanie do blendera jednorazowo zbyt dużej liczby składników. Lepiej postawić na 3-4 konkretne produkty, a nawet mniej, aniżeli miksując ze sobą warzywa i owoce, jakie są nam tylko znane.

Pamiętać należy również o tym, iż zielone smoothie najlepiej spożyć w czasie 2h od momentu przyrządzenia. Przechowywanie w lodówce nie powinno trwać dłużej niż 24h.

Zalety przyrządzania zielonych napojów

Przede wszystkim przygotowanie smoothie zajmuje niewiele czasu i nie wymaga wysiłku. Miksowanie to czynność prosta i szybka. Nie wymagająca szczególnych umiejętności. A gdy brak czasu powoduje, że samodzielnie nie mamy okazji przygotować zdrowego, zielonego napoju bądź też nie wiemy, jakie produkty najlepiej ze sobą połączyć, na rynku bez problemu można znaleźć gotowe, kupne smoothie, które spełniać będą względem naszego organizmu te same funkcje, co samodzielnie przygotowany napój.

Co najważniejsze jednak, w ten prosty, tani i szybki sposób dostarczymy do organizmu cennych składników i wartości odżywczych. Kawa o poranku nie będzie już potrzebną, a nasze włosy, skóra i paznokcie odzyskają dobrą kondycję. Ciało stanie się lżejsze i sprawniejsze. Zaczniemy lepiej funkcjonować, bowiem pozbędziemy się nadmiaru toksyn.