jabłko mini

Jabłko jest jadalnym, kulistym owocem, o charakterystycznym soczystym i chrupkim miąższu. Może być spożywane zarówno na surowo, jak i po obróbce kulinarnej. Dojrzałe ma smak słodko-kwaskowaty, przy czym liczba występujących odmian pozwala na kosztowanie jabłek zarówno bardzo słodkich, mniej słodkich, jak i kwaśnych. Ich dojrzewanie przypada na okres od wczesnego lata do do późnej jesieni. Przez długi czas zachowują swoje wartości odżywcze oraz walory smakowe. Jeśli zadbamy o ich przechowywanie, można z powodzeniem spożywać je nawet przez 10 miesięcy. Wyróżnia się ponad 10 tysięcy odmian. Przypuszcza się, iż jabłka pochodzą z Chin, skąd rozprzestrzeniły się po całej Azji, a w następnej kolejności zagościły w Europie. Na surowo spożywamy przede wszystkim odmiany twarde i soczyste, jak lobo, delikates, spartan, ligol, jonagold, mekintosz, rubin, koksa pomarańczowa, gala, idared oraz golden delicious. Spośród jabłek stołowych nadających się do wykorzystania praktycznie w każdy sposób znajdziemy odmiany, takie jak beforest, linda, boiken, bankroft, cortland, red wealthy, jonathan i landsberska. Dla miłośników owoców kwaśnych, na rynku znajdziemy odmiany jabłek typu renta czy też antonówka, nadające się doskonale także do gotowania oraz przetworów.

W świeżych jabłkach gości sporo witaminy C

Nadto witamina A, witaminy z grupy B, w tym B1, B2, B3, B5, B6, B9 oraz B12, D, E oraz K. Do tego beta-karoten i likopen. W jabłkach występuje sporo minerałów, duża ilość błonnika roślinnego, kwercetyna oraz pektyna. Witamina C to wartość od 4mg do 21mg na 100 g owocu. Tak różna ilość związana jest z występowaniem odmiennych gatunków. Wpływ na zawartość ów witaminy w jabłkach mają nadto warunki klimatyczne oraz sposób uprawy. Świeże, surowe jabłka cechuje niski indeks glikemiczny. Zawarte w tych owocach cukry uwalniane są stopniowo z błonnika, przez co nie dochodzi do gwałtownych odchyleń względem poziomu cukru we krwi. Z tego względu surowe jabłka idealnie nadają się do spożywania przez cukrzyków oraz osoby zmagające się z hiperglikemią. Największe ilości pektyn znajdujemy w skórce jabłek, stąd zaleca się spożywanie ich wraz ze skórką. Pektyny działają oczyszczająco na organizm. Są w stanie wspomóc procesy usuwania zebranych toksyn, stąd polecane są w diecie palaczy, osób zamieszkujących zanieczyszczone miasta, jak i mających styczność ze szkodliwymi substancjami w pracy. Pektyny nadto odpowiadają za ograniczenie wchłaniania cholesterolu, stąd chronią przed miażdżycą oraz zawałem.

Jabłka świetnie wpływają na perystaltykę jelit

Wysoka zawartość zasadowych soli mineralnych decyduje o zdolności do odkwaszania organizmu. Pośród minerałów znajdujemy potas oraz żelazo. Wykazują działanie moczopędne wpływając na zmniejszenie powstających obrzęków nóg. Wzmacniają nie tylko mięśnie, ale i serce oraz układ nerwowy. Wspomagają również prawidłową pracę wątroby. W medycynie ludowej stosowane, jako remedium na uporczywe bóle stawów. Gotowane i starte pomagają dzieciom w trakcie biegunki, zaś u dorosłych wykazują korzystne działanie względem występujących wrzodów, jak i przy niestrawności. Jabłka idealnie nadają się do ugotowania herbatki, która będzie wykazywać działanie dezynfekujące.

Likwiduje powstałe w jamie ustnej i gardle, stany zapalne

Jabłka wpływają na lepsze wchłanianie wapnia przez organizm, na czym korzystają nasze włosy, paznokcie oraz zęby. Działają również wzmacniająco na dziąsła, poprzez konieczność gryzienia twardego owocu. Jabłka polecane są dla osób odchudzających się, bowiem jeden, średni owoc o wadze 10 dag to około 30-50kcal. Należy jedynie pamiętać, by nie przesadzać z ilością spożywanych jabłek, ze względu na zawartość fruktozy. Sok jabłkowy, w którym zagościło kilka różnych odmian wyróżnia się pod względem jasnobursztynowego koloru. Z powodzeniem może być pity na surowo, tuż po wyciśnięciu. Można go mieszać z innymi sokami, stanowi dla nich świetną bazę do stworzenia zdrowej, pysznej i wartościowej mieszanki, w postaci soku wieloowocowego bądź owocowo-warzywnego.

Ze względu na liczbę odmian, poszczególne gatunki różnią się między sobą wielkością, kolorem, smakiem, zapachem, kształtem, a nawet zastosowaniem. Pewne jest natomiast, iż mają w sobie mnóstwo wartości odżywczych, które najefektywniej przyswajane są przez organizm w postaci soków. W tej formie gwarantują największą ilość cennych składników, a także szybkie przeniknięcie do krwiobiegu poszczególnych substancji. Nadto jest to postać najłatwiejsza do przyswojenia i strawienia przez organizm.