jarmuż mini

Jarmuż to roślina dwuletnia z rodziny kapustowatych. Stanowi odmianę botaniczną kapusty warzywnej. Spośród odmian użytkowych tego gatunku jest najstarszą. W starożytności uprawiano ją w celach ozdobnych, ale i jako roślinę jadalną. Dziś nie występuje w środowisku naturalnym, a znana jest jedynie z uprawy. Jarmuż wyróżnia się nie tylko pod względem wizualnym. Cechuje go bardzo wyrazisty smak. Lekko pikantny, ale i nie pozbawiony nutki goryczy. Warzywo ów jest nieco zapomnianym i trudno dostępny, choć powraca do łask doceniane za właściwości odżywcze, dzięki czemu można je kupić w coraz większej liczbie sklepów. Również konsumenci doceniają smak, zapach i wygląd jarmużu idealnie sprawdzającego się, jako warzywo ozdobne. Nadto będącego bogactwem cennych składników.

Sezon na jarmuż przypada na okres od września aż do późnej zimy. Smak jarmużu zawdzięczamy zbiorom dokonywanym zwykle po pierwszych przymrozkach. Niska temperatura powoduje zniwelowanie wrażenia goryczy na rzecz słodkiego posmaku ujawniającego się ze względu na wytwarzanie w roślinie cukrów. W jarmużu znajdujemy duże ilości wapnia, stąd poleca się go profilaktycznie w codziennej diecie, gdyż chroni przed osteoporozą, ale i sprawdza się w menu osób, które są już na etapie leczenie osteoporozy. Tuż obok wapnia jarmuż może poszczyć się wysoką zawartością potasu, dzięki czemu wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Gości w nim sporo witaminy A, C oraz K

Witamina C w dużej mierze odpowiada za zwalczanie wolnych rodników. Nadto uczestniczy w hamowaniu rozwoju miażdżycy poprzez utlenianie cholesterolu LDL, określanego, jako „zły cholesterol”. Daje ochronę przed pojawieniem się anemii ze względu na uczestnictwo w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Witamina K zaś działa niczym substancja antynowotworowa. Reguluje również procesy krzepnięcia krwi, dzięki czemu działa łagodzące podczas obfitej menstruacji. Kolejne cenne składniki jarmużu to karotenoidy, w tym beta-karoten, luteina oraz zeaksantyna. Wszystkie z nich są silnymi przeciwutleniaczami. Obniżają ryzyko występowania nowotworów, takich jak rak jamy ustnej, krtani, przełyku oraz pęcherza moczowego. Przeciwutleniające działanie wykazuje również zielony barwnik chlorofil, dzięki któremu jarmuż mimo obecności karotenoidów pozostaje w odcieniach zielonego. Chlorofil wspomaga także oczyszczanie organizmu silnie wiążąc się z toksycznymi częściami wielu związków, w tym rakotwórczych. W efekcie końcowym znacznie zmniejsza ilość toksyn trafia do tkanek organizmu.

Beta-karoten pozwala organizmowi wytworzyć witaminę A zapobiegającą wystąpieniu tak zwanej kurzej ślepoty. Luteina oraz zeaksantyna wpływają korzystnie na profilaktykę zwyrodnienia plamki żółtej. Jeszcze innym przeciwutleniaczem charakterystycznym względem występowania w warzywach kapustnych jest sulforafan wykazujący ponownie działanie silnie antynowotworowe, a także przeciwzapalne. Substancja ta niszczy bakterie Helicobacter pylori przyczyniające się do rozwoju wrzodów, zapalenia błony śluzowej żołądka i innych zaburzeń po stronie żołądka oraz dwunastnicy. Przed rakiem piersi chronią zawarte w jarmużu indole hamujące wydzielanie aktywnych estrogenów.

Jarmuż wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutelniające

Dieta, w której gości jarmuż pozwala dostarczyć do organizmu nie tylko potas, ale i miedź oraz mangan. Jest nadto świetnym źródłem żelaza. W 100g jarmużu znajduje się 157mg wapnia przewyższając tym samym zawartość wapnia w mleku. Jarmuż to warzywo o bardzo niewielkiej zawartości tłuszczu, stąd niskokaloryczne. Idealnie nadające się w diecie osób zrzucających zbędne kilogramy. W jarmużu znajdujemy związki o nazwie goitrogeny. Ów wpływają na metabolizm jodu, mogąc obniżać jego stężenie w organizmie. By nie zaburzać syntezy hormonów i ograniczyć niekorzystne działanie tego typu związków zaleca się obróbkę w wysokiej temperaturze. Poprzez gotowanie można również obniżyć zawartość kwasu szczawiowego.

Pomimo występowania dwóch powyższych związków w jarmużu, warto w niego inwestować. Najlepiej w postaci soków, w połączeniu z innymi składnikami, owocami oraz warzywami. To gwarancja dostarczenia całego mnóstwa cennych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nadto w tej formie jarmuż zachowuje najwięcej swoich właściwości, jest łatwiej przyswajalny przez organizm, a jego specyficzny smak zmienia się niemalże nie do poznania, gdy zostaje połączony z innymi produktami.