kiwi mini

Kiwi to powszechnie stosowana nazwa owoców (jagód), pod którymi kryją się owoce aktinidii smakowitej oraz aktinidii chińskiej, a także ich mieszańców. Aktinidia jest drzewiastym pnączem należącym do rodziny aktinidiowatych, które występuje w klimacie umiarkowanym. Owoc kiwi, który spożywamy to mięsista, owalna jagoda, w której licznie występują nasiona.

Swoją nazwę kiwi zawdzięcza amerykańskiemu importerowi, Normanowi Sondagowi, który zauważył, iż owoc ten jest podobny do nowozelandzkiego ptaka o tej samej nazwie. Początkowo jednak ów owoc określano mianem chińskiego agrestu, a jako kiwi znany jest dopiero od 1974 roku.

Dostępnych jest aż 50 gatunków kiwi, przy czym najczęściej uprawia się aktinidię smakowitą, odmianę Hayward. To owoc smaczny i bardzo wartościowy pod względem odżywczym. Znajdujemy w nim witaminy, w tym C, minerały, takie jak magnez, cynk, fosfor, żelazo oraz potas, a także luteinę i błonnik. Kiwi doceniane jest przede wszystkim za swój oryginalny smak, ale dla organizmu jest w stanie przynieść sporo korzyści. Przede wszystkim to bogate źródło witaminy C. Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem, stąd idealnie chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Można zatem mówić o właściwościach przeciwnowotworowych. Do tego chroniąc przed wolnymi rodnikami, opóźnione zostają procesy starzenia.

Substancje, które wykryto w owocach kiwi przede wszystkim są w stanie zapobiegać powstawaniu nowotworów jamy ustnej. A generalnie najlepsze efekty względem walki z nowotworami zapewnia czerwona odmiana kiwi. To źródło antocyjanin. Związków wykazujących silne działanie przeciwutleniające i chroniące nie tylko przed nowotworami, ale również chorobami serca.

Jeden owoc to aż dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C

Witamina C to kolejno działanie przeciwzapalne. Kiwi sprawdzi się zatem przy redukowaniu dolegliwości związanych z zapaleniem kości oraz stawów. Witamina ta uszczelnia błony śluzowe i wzmacnia naczynia krwionośne zwiększając naturalną ochronę organizmu przed różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi. Witaminy C w jednym kiwi jest tak dużo, iż jesteśmy w stanie w ten sposób pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.

Serotonina, znana nam jako hormon szczęścia również występuje w kiwi. Odpowiada nie tylko za lepszy nastrój czy też poprawę samopoczucia, ale i korzystnie wpływa na regulację procesów związanych ze spoczynkiem nocnym. Osoby borykające się z zaburzeniami snu, wedle badań, po czterech tygodniach regularnego spożywania kiwi odczuwają znaczną poprawę.

Jedząc kiwi obniżysz poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu nawet o 15%

Z kolei poziom dobrego cholesterolu można zwiększyć już po ośmiu tygodniach regularnego spożywania kiwi. Obniżenie ciśnienia związane jest z wysoką zawartością potasu. Owoce te goszczące w naszej codziennej diecie hamują sklejanie się płytek krwi zapobiegając powstawaniu zakrzepów. W kiwi goszczą kolejno związki polifenolowe, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Wedle badań nowozelandzkich naukowców, w kiwi znajdujemy enzym, który ułatwia trawienie białek, stąd owoc ten sprawdza się wtedy, gdy czujemy się przejedzeni, zmniejsza bowiem odczuwany dyskomfort. Kiwi stanowi doskonałe źródło luteiny i zeaksantyny, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zapobiegają powstawaniu zaćmy.

Błonnik to substancja, która po spożyciu pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Do tego korzystnie wpływa na przemianę materii. Jego obecność w kiwi, w połączeniu z niską kalorycznością – 61kcal/100g, pozwala owoc ten włączyć do diety osób odchudzających się. Składniki kiwi skutecznie regulują perystaltykę jelit. Redukują bolesność brzucha występującą ze względu na zaparcia czy też biegunki. Owoc ten zaleca się zatem w diecie osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego.

Owoc ten jest sprzymierzeńcem astmatyków

Można liczyć na złagodzenie uporczywych objawów. Osoby poddane badaniom zmagały się z mniej uciążliwym kaszlem, katarem i dusznościami, a charakterystyczny świszczący oddech udało się zmniejszyć nawet o 44%.

Kiwi jest bardzo smacznym owocem, który nie bez powodu został zaliczony do grupy tak zwanego super food, czyli o ponadprzeciętnych właściwościach. Poza wyżej wymienionymi substancjami znajdziemy w tych owocach także witaminę A działającą przeciwutleniająco, kwas foliowy chroniący układ nerwowy, glutation zapobiegający mutacjom powodującym nowotwory, chlorofilinę, czyli zielony barwnik również wykazujący właściwości przeciwnowotworowe, jak i inozytol zwany witaminą B8.