ogórek mini

Ogórek to roślina jednoroczna pochodząca ze Środkowej Azji, należąca do rodziny dyniowatych. Wyróżnia się co najmniej 52 gatunki ogórków. Jest rośliną pnącą, o charakterystycznych delikatnych pędach i żółtych kwiatach. To z nich powstaje owoc, pokryty grubą, zieloną skórką, o podłużnym, walcowatym kształcie. W środku skrywa jasnozielony miąższ i drobne, płaskie nasionka.

Mało wyrazisty smak, duża ilość wody przyczynia się do tego, iż jest to warzywo zdecydowanie mniej doceniane niż na to zasługuje. Kryje w sobie bowiem szereg cennych substancji i przynosi sporo korzyści dla organizmu, stąd ogórek winien gościć nie tylko w dobrze znanej nam mizerii, ale także w innej postaci, w codziennym jadłospisie.Liczba odmian ogórków decyduje o ich odmiennym kształcie, wielkości, kolorze, ale i smaku. Najbardziej efektywnym wzrostem charakteryzują się ogórki uprawiane w klimacie umiarkowanym. W dobrym, ale niezbyt nasłonecznionym miejscu oraz przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Optymalna temperatura dla ich hodowli to 20-25 stopni Celsjusza. Najlepszy okres hodowlany przypada na miesiące od czerwca aż do sierpnia.W ogórkach goszczą związki działające alkalizująco. Jest w nich sporo wody, dzięki czemu stanowią produkt niskokaloryczny, sprawdzający się we wszelkiego rodzaju dietach odchudzających.

Pomagają usuwać wodę z organizmu

A co za tym idzie, również zmniejszają powstające obrzęki. Wspomagają leczenie schorzeń układu moczowego oraz sprawdzają się w chorobie reumatycznej. Przyspieszając pasaż jelitowy zapobiegają uciążliwym zaparciom. Dolegliwości występujące po stronie układu moczowego jest w stanie zniwelować napar przyrządzony z pestek ogórka. Ogórki ze względu na swoje właściwości dobrze oddziałują na skórę, stąd swoje zastosowanie znajdują również w kosmetyce. Zmniejszają opuchliznę i powszechnie znane cienie pod oczami.

Zastosowane na skórę działają tonizująco, oczyszczająco i orzeźwiająco

Skutecznie oczyszczają, także skórę problematyczną, na przykład zmagającą się z trądzikiem, a do tego zmniejszają widoczność porów. Ogórek to aż 96% wody. Pozostałe 4% przypada na witaminy oraz minerały. W miąższu tego warzywa goszczą witaminy A, C oraz witaminy z grupy B, w tym B1, B3 oraz B6. Znajdziemy tutaj nadto kwas foliowy i składniki mineralne, a wśród nich magnez, wapń, sód, potas, fosfor, cynk i żelazo. Te ostatnie znajdziemy głównie w skórce ogórka.

Na 100g ogórków przypada tylko 6-8 kcal

Nieco gorzkawy smak, ogórek zawdzięcza obecności kukurbitacyn. Substancji, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Wedle przeprowadzonych różnego rodzaju badań, między innymi przez zespół chińskich oraz amerykańskich naukowców, kukurbitacyn B jest w stanie zahamować wzrost komórek przyczyniających się do rozwoju raka prostaty. Inne wyniki mówią o ochronie przed występowaniem raka trzustki. Pozostałe substancje antynowotworowe, które znajdujemy w ogórkach to flawonoidy, w tym fisetin, nadto luteina i kwas kawowy.

Potas zawarty w ogórkach to liczba 136-147mg na 100g

Ze względu na tak wysoką zawartość soki różnego rodzaju, w których gości ogórek polecane są zamiast wody osobom zmagającym się z nadciśnieniem i chorobami serca. Z kolei duża zawartość wody sprawia, iż ogórek jest przy okazji warzywem działającym orzeźwiająco i doskonale gaszącym pragnienie, stąd chętnie spożywa się soki z jego udziałem, w upalne dni.

Ogórek wykazuje widoczne działanie oczyszczające

Chlorofil z częścią toksycznych związków tworzy silne połączenia, chroniąc w ten sposób przed przedostawaniem się toksyn do tkanek organizmu. Zbyt duża ilość toksyn może objawiać się nieświeżym oddechem oraz przykrym zapachem potu, stąd ogórki polecane są osobom zmagającym się z tego typu przypadłościami. Ogórek to jedno z tych warzyw, które zapobiega nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu idealnie sprawdza się u osób borykających się ze zgagą. Z jego dobroczynnych właściwości mogą korzystać cukrzycy, ze względu na niski indeks glikemiczny wynoszący 15.

Należąc do grupy warzyw zasadotwórczych, jak uprzednio wspomniano sprawdza się do odkwaszania organizmu. Jest zatem polecany w diecie osób borykających się z nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii i częstymi infekcjami. Działa wspomagająco u osób zmagających się z utrudnioną koncentracją i problemami z pamięcią, a także pogarszającym się stanem skóry. Są to bowiem objawy sugerujące, iż mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu.