seler naciowy mini

Seler naciowy to warzywo, które dzięki swoim właściwościom znane było już w starożytności, a doceniane jest do dziś. Seler naciowy wzbudza zainteresowanie nie tylko ze względu na wygląd, długich, zielonych łodyg zakończonych niewielkimi listkami, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę jego chrupkość i lekko pikantny smak. Do tego szereg właściwości odżywczych czyni go warzywem coraz chętniej spożywanym. Nadto bez selera naciowego nie obejdzie się praktycznie żadna dieta, zarówno odchudzająca, jak i oczyszczająca. Powszechnie uprawiany w strefie klimatu umiarkowanego przywędrował do nas z pogranicza Europy i Azji. Jego naturalnym środowiskiem są zaś rejony nadmorskie. Seler naciowy uznaje się za jedno z najstarszych warzyw. Jedzony był już przez starożytnych Egipcjan. Uznawano go za warzywo, które panom dodaje męskości, a także poprawia libido. Przypisuje się mu dziś właściwości zarówno odżywcze, jak i lecznicze.

Seler naciowy charakteryzuje niska kaloryczność

Wykazuje zdolność do wspomagania procesów spalania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu gości w dietach redukcyjnych. Amerykanie oraz Japończycy doszukali się aż 86 cennych składników w selerze. Mało kto pomyślałby, że gości w nim dwa razy więcej witaminy C niż w cytrusach. Może w nim występować nawet 150mg witaminy C, na 100g warzywa, w zależności od pory roku oraz warunków przechowywania. Znajdziemy w nim również witaminę B kompleks, do tego kwas foliowy i witaminę PP. W łodydze naciowej odmiany, jest mnóstwo beta-karotenu, dzięki czemu warzywo to zadba o uzupełnienie jego niedoborów. Do tego obecność witaminy E, nazywanej witaminą młodości czyni seler naciowy sprzymierzeńcem każdej kobiety.

W jego składzie goszczą pierwiastki mineralne, których to z kolei składniki odpowiadają za łatwiejsze ich przyswajanie. Znajdziemy tu nadto fosfor, wapń, potas, cynku i nieco magnezu oraz żelaza. Spośród warzyw korzeniowych wykazuje najwyższą zawartość fosforu. Seler naciowy efektywnie usuwa toksyny z organizmu, dzięki czemu znajduje swoje miejsce we wszelkiego rodzaju dietach oczyszczających oraz odtruwających organizm. Oczyszczając dba o lepsze funkcjonowanie organizmu i prawidłową pracę poszczególnych narządów oraz układów. Zawarte w nim włókno pokarmowe pozwala zapobiegać uciążliwym zaparciom.

Działa również pobudzająco względem procesów trawienia

W selerze nie brakuje silnych przeciwutleniaczy, które to działają nie tylko od wewnątrz chroniąc przed działaniem wolnych rodników, ale i od zewnątrz, co uwidacznia się na skórze, która zyskuje na lepszym wyglądzie, wrażeniu odmłodzenia i wyeliminowania częściowo powstałych zmarszczek. Sok z selera doskonale odżywia włosy, a co za tym idzie, nadaje im zdrowego wyglądu. Sok selerowy minimalizuje nadto powstałe obrzęki, a do tego łagodzi bóle towarzyszące artretyzmowi. W składzie selera naciowego, poza witaminą młodości, znajdujemy również witaminy z grupy B odpowiadające za kontrolę procesów komórkowych. W łodydze gości także witamina A i C oraz niewielka ilość kwasu foliowego.

Wedle niemieckich i chińskich naukowców, wytworzony z tegoż warzywa olejek aromatyczny wykazuje działanie uspokajające i korzystnie wpływające na centralny układ nerwowy. Z kolei olej z nasion selera skutecznie obniża wysokie ciśnienie krwi. Sok z selera naciowego usuwa szkodliwe produkty przemiany materii zakwaszające organizm, do tego przyspiesza trawienie, ale i jest w stanie przynieść ulgę bolącym stawom. Sok wypity na początek dnia nie tylko zlikwiduje powstaje obrzęki, ale doda również energii i podziała pobudzająco na organizm. Znajdujemy w nim olejki eteryczne, które wzmagają apetyt, stąd warzywo to nierzadko spożywane jest, jako przystawka. Seler naciowy wykazuje działanie moczopędne oraz przeciwzapalne.

Działa nadto rozkurczająco, jest zatem w stanie zredukować bóle menstruacyjne

W 100g tego warzywa jest 16kcal, a indeks glikemiczny wynosi 15, stąd może być z powodzeniem spożywany nie tylko przez osoby odchudzające się, ale także przez cukrzyków. Inne jego zalety to regulacja pracy nerek, wspomaganie leczenia astmy, zapobieganie depresji. Do tego działanie uspokajające oraz łagodzące stres. Uważany jest również za afrodyzjak, bowiem pobudza zmysły i zwiększa popęd płciowy. Aby seler zachował swoje właściwości należy go odpowiednio przechowywać. Najbardziej znane są dwie odmiany selera naciowego. Pascal to odmiana ciężka, ciemnozielona. Może mieć żyłkowatą fakturę. Nadto charakteryzują ją zielone liście. Z kolei druga odmiana jest złocista, ma jaśniejsze łodygi i żółtawe liście.