sok z buraków

Burak to warzywo popularne nie tylko w Polsce. Doceniane głównie za smak, choć coraz częściej przekonujemy się, jak wiele może zyskać nasz organizm, jeśli warzywo to zagości w codziennym jadłospisie. Burak to między innymi właściwości lecznicze, które ów warzywo zawdzięcza zawartości antocyjanów. Barwników, jakie spotykamy także w czerwonym winie. Sok z buraków jest w stanie wiele zdziałać. Wystarczy jedna szklanka dziennie, by poprawić swoją odporność, uchronić organizm przed rozwojem schorzeń, w tym nowotworowych czy też spowolnić procesy starzenia się.

Najmniej w burakach znajdujemy witamin, bowiem tylko trochę witaminy C i jeszcze mniej witaminy B1. Znacznie więcej korzyści przynosi jednak wysoka zawartość kwasu foliowego. Stąd sok z buraków polecany jest między innymi kobietom w ciąży. Nadto buraki to skarbnica pierwiastków, takich jak molibden, żelazo, kobalt, cynk, bor, lit, fluor, miedź, sód, mangan, potas, wapń, magnez i chlor.

Sok z buraków i jego właściwości

Zawartość żelaza w burakach nie jest wysoką, ale wystarczającą, by uchronić organizm przed anemią, ze względu na krwiotwórcze właściwości tegoż pierwiastka. Można liczyć nadto na wspomożenie leczenia białaczki.

Barwniki występujące w burakach zaliczane są do niezwykle silnych przeciwutleniaczy. Pozwalają na zwiększenie przyswajania tlenu przez komórki aż czterokrotnie. Dzięki temu wspomagają pracą układu krwionośnego.

Wysoka zawartość kwasu foliowego pozwala uchronić płód przed rozwojem defektów w obrębie cewy nerwowej, gwarantuje zatem prawidłowy rozwój dziecka w czasie ciąży. Kwas foliowy również uczestniczy w usuwaniu homocysteiny z krwiobiegu, której zbyt wysoki poziom przyczynia się do rozwoju chorób serca. Do tego uczestniczy w powstawaniu neurostymulatorów, w tym hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Ta zaś wpływa na prawidłowy sen i apetyt.

Sok z buraków zadba o prawidłowy poziom cholesterolu, jak i przeciwdziałać będzie zwapnieniom naczyń krwionośnych.

Kolor, a właściwości buraków

Wyjątkowy kolor buraki zawdzięczają betainie. Przeciwutleniaczowi, który niszczy wolne rodniki. Dwie szklanki wypijanego każdego dnia soku z surowych buraków, wedle przeprowadzonych badań, są w stanie znacząco poprawić stan pacjentów zmagających się z rakiem przewodu pokarmowego bądź pęcherza. Buraki świetnie sprawdzają się także w okresie rekonwalescencji, po przebytej chemioterapii.

Zmniejszają podatność zapadania na choroby wirusowe. Wykazują nadto działanie wykrztuśne, stąd sprawdzają się przy leczeniu uporczywego kaszlu.

Kto powinien sięgnąć po sok z buraków?

Sok z tych mocno czerwonych warzyw polecany jest nie tylko kobietom w ciąży. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, który przyspiesza i ułatwia trawienie, będzie nieocenioną pomocą u osób ze schorzeniami gastrycznymi.

Wysoka zawartość składników mineralnych, które działają alkalizująca zagwarantuje przywrócenie i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. W szczególności po spożyciu produktów zbożowych i mięsnych.

Picie soku z buraków ułatwia przepływ krwi, stąd napój ten polecany jest dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Działanie takowe zawdzięczamy uzupełnianiu niedoboru tlenu w komórkach i obniżaniu ciśnienia. W naturalny sposób ogranicza się zatem ryzyko wystąpienia zawału, udaru mózgu, jak i niewydolności serca.

Polecany jest kolejno sportowcom. Osobom czynnie uprawiającym sport, jak i tym, którzy rekreacyjnie oddają się wysiłkowi fizycznemu. Sok z buraków zwiększa wytrzymałość i spowalnia procesy utleniające, wpływając na większą zdolność do oszczędnego wydatkowania energii.

Buraki są niskokaloryczne, dzięki czemu z powodzeniem mogą gościć w dietach redukcyjnych. Na fakt efektywnego odchudzania z jadłospisem, w którym zagoszczą soki buraczane wpływa również zawartość błonnika, który nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego, ale również daje uczucie sytości pęczniejąc w żołądku. Nadto buraki hamują apetyt na słodycze i pozwalają skuteczniej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a ich zasadotwórcze właściwości mają również korzystny wpływ na osoby, które walczą z „kacem”.