sok z jarmużem

W zielonych, fioletowo-zielonych oraz fioletowo-brązowych liściach jarmużu znajdujemy przede wszystkim białko, błonnik, witaminy i składniki mineralne. Wrzesień to idealny czas na to, by zainteresować się tym warzywem, ponieważ właśnie teraz rozpoczyna się sezon trwający aż do początku zimy. Najczęściej zbiera się go po pierwszych przymrozkach. Dzięki niskiej temperaturze zielone liście są już nieco słodsze ze względu na wytworzenie cukrów, zaś nieprzyjemna gorycz znika.

Jarmuż sprawdza się przygotowany w wielu formach. Począwszy od smażenia i blanszowania, poprzez gotowanie, pieczenie, a kończąc na bombie witaminowej, w postaci soku. Tak przygotowany napój doda energii, pobudzi, orzeźwi i ochroni przed wieloma schorzeniami.

Właściwości soku z jarmużu

W jarmużu gości zdecydowanie więcej wapnia niż w mleku. Pierwiastek ten jest nam niezbędny do budowania zdrowych i mocnych kości. Sok z jarmużem stanowić będzie zatem profilaktykę osteoporozy, a osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy nie będą musiały martwić się o to, jak zadbać o uzupełnienie niedoborów wapnia.

Poza wapniem w jarmużu znajdujemy również sporo potasu. Takie połączenie gwarantuje zachowanie prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego krwi, jak i regulację.

Sok z jarmużem zadba o dostarczenie do organizmu witamin A, C oraz K. Witamina C uczestniczy w procesach metabolicznych, a do tego zwalcza wolne rodniki. Spełnia ważne funkcje podczas w procesach zapobiegających powstawaniu i hamujących rozwój miażdżycy. Witamina K zaś ma ogromne znaczenie dla zachowania prawidłowych procesów krzepnięcia krwi. Pomaga złagodzić objawy związane z obfitymi menstruacjami, a wedle najnowszych badań wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Witamina A bierze udział w procesie widzenia. Jest w stanie skutecznie zapobiegać rozwojowi tak zwanej kurzej ślepoty, jak zespołowi suchego oka. Witamina ta nadto wpłynie korzystnie na stan naszej skóry, włosów oraz paznokci.

Jedzenie jarmużu wpłynie na obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

To zielone warzywo stanowi skarbnicę antyoksydantów. Związków skutecznie walczących z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się między innymi do procesów starzenia, ale i wpływają na rozwój chorób nowotworowych. Pośród przeciwutleniaczy hamujących szkodliwe procesy oksydacyjne gości luteina, zeaksantyna, a także beta-karoten. Dwie pierwsze, z trzech wymienionych substancji, zapobiegają zwyrodnieniu plami żółtej. Beta-karoten zaś zmniejsza ryzyko występowania raka jamy ustnej, przełyku, krtani oraz pęcherza moczowego.

Przeciwnowotworowe, ale i przeciwzapalne działanie wykazuje kolejny przeciwutleniacz występujący u wszystkich warzyw kapustnych, a mianowicie sulforafan. Podobnie działają flawonole, także goszczące w jarmużu. Indole zaś zahamują wydzielanie aktywnych estrogenów chroniąc przed rakiem piersi.

Zielona bomba odżywcza

Sok z jarmużem dostarcza mnóstwa cennych składników, a co najważniejsze efektywnie i skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia. Ponadto idealnie nadaje się do połączenia z innymi warzywami lub owocami, dzięki czemu przyrządzony sok z tym zielonym warzywem posmakuje nawet najbardziej wybrednym.