zielony koktajl

Oczyszczanie organizmu z toksyn powinien zafundować sobie każdy z nas. W dobie, gdzie mięso już dawno przestało być czystym, wartościowym mięsem, warzywa i owoce poddawane są działaniu rozmaitych substancji chemicznych, dla osiągnięcia lepszych plonów, jak i produktów atrakcyjniej się prezentujących, nietrudno o dostarczenie do organizmu wielu toksyn. Do tego dochodzi stres, dynamiczny styl życia skutkujący między innymi korzystaniem z fast foodów oraz niekorzystnie wpływające czynniki środowiska zewnętrznego.

Detoks staje się niezbędny, bowiem organy odpowiedzialne głównie za usuwanie szkodliwych substancji z organizmu, nie są w stanie poradzić sobie z ich nadmiarem. Soki oczyszczające to smaczny, niedrogi i najbardziej efektywny sposób na odzyskanie równowagi. Zarówno pod względem kondycji fizycznej, jak i psychicznej.

Kiedy poddać się kuracji oczyszczającej?

Detoks sokami warto przeprowadzić nie tylko po zimie, przez którą gromadzimy w swoim organizmie mnóstwo toksyn. Koniec lata to czas, kiedy nasza dieta wraca do normy. Fast foody, przekąski i smakołyki, którymi raczyliśmy się podczas urlopów i weekendowych wypadów odkładamy na bok. Te artykuły spożywcze także przyczyniają się do produkcji sporej ilości zbędnych produktów przemiany materii.

Kurację oczyszczającą można, a nawet powinno się przeprowadzić wtedy, gdy dostrzegamy pierwsze objawy sugerujące, iż nasz organizm nie radzi sobie z nadmiarem toksyn. W praktyce może więc być to dowolna pora roku. Brak energii, ziemista cera, łamiące się paznokcie i gorsza kondycja włosów to pierwsze oznaki, iż toksyny przeważają, a nasze ciało potrzebuje sprzymierzeńca w walce z nimi.

Soki oczyszczające – korzyści, jakie przynosi ich picie

Pozbycie się nadmiaru zbędnych produktów przemiany materii to główna zaleta, ale nie jedyna. Soki dostarczają do organizmu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów oraz układu. Pozwalają skutecznie i najszybciej uzupełnić powstałe niedobory. Nadto taka forma warzyw lub owoców jest łatwo przyswajalną i najlepiej tolerowaną przez organizm. Soki oczyszczające kolejno równoważą poziom elektrolitów, które decydują o sprawnej pracy układu nerwowego.

Sprawdzą się włączone do diet redukcyjnych, ponieważ wysoka zawartość błonnika w poszczególnych warzywach i owocach daje uczucie sytości, a co za tym idzie, sokiem będziemy w stanie zastąpić jeden z posiłków spożywanych każdego dnia. Przyspieszymy przemianę materii i wspomożemy walkę z uporczywą tkanką tłuszczową.

Zasady stosowania sokowej diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca z wykorzystaniem soków sprawdzi się, jak wcześniej wspomniano, wczesną wiosną, odciąży bowiem organizm po trudnym, zimowym okresie. Lato jednak uznaje się za jeszcze lepszy czas, ponieważ mamy do wyboru o wiele więcej warzyw i owoców pojawiających się sezonowo. Świeże warzywa i owoce są fundamentem diety oczyszczającej, a w tym okresie najłatwiej je zakupić.

Sposobów na przeprowadzenie diety oczyszczającej jest wiele. Znajdziemy przepis na detoks tygodniowy, jak i jednodniowy. Jak w przypadku każdej diety i tutaj należy trzymać się pewnych zasad, które zagwarantują, że kuracja takowa będzie nie tylko efektywną, ale i dla nas bezpieczną. Warzywa i owoce bezpośrednio nie niosą zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, jednakże sposób, w jaki wprowadzamy je do codziennego jadłospisu bywa często błędny, stąd problemy.

Do takiej zmiany należy przygotować swój organizm, odpowiednio wcześnie wyłączając z codziennego jadłospisu tłuste i ciężkostrawne potrawy, słodycze i przekąski, na rzecz sałatek, surówek i warzyw oraz owoców, w postaci surowej lub gotowanej. Nagły przeskok z dotychczasowych nawyków żywieniowych na taką dietę może skutkować gorszym samopoczuciem, rozdrażnieniem, jak i atakami wilczego głodu, co da efekt odwrotny do zamierzonego.

Soki oczyszczające zasługują na miano samego zdrowia, które gości w każdej szklance takiego napoju. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią preparację świeżych warzyw i owoców, by nie straciły na swoich wartościach.