soki owocowe i warzywne

Odchudzanie to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wielu poświęceń ze strony osoby pragnącej zrzucić zbędne kilogramy. Nie obejdzie się bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej, przy czym podstawą jest racjonalnie i odpowiednio skomponowany, codzienny jadłospis. Poza wymogami oczywistymi, jak ograniczenie potraw tłustych, smażonych i ciężkostrawnych, a także wykluczenie wszelkiego rodzaju słodkich i kalorycznych smakołyków, warto sięgnąć po soki odchudzające.

W diecie redukcyjnej najlepiej sprawdzą się soki warzywne. W warzywach znajdujemy więcej błonnika niż w owocach. To dzięki niemu poprawia się perystaltyka jelit, jak i przyspieszone zostają procesy przemiany materii. Nadto błonnik pęcznieje w żołądku, dając pożądane uczucie sytości. W efekcie końcowym spożywamy mniej kalorii, więc i chudniemy.

W sokach warzywnych, ale i mieszankach warzywno-owocowych jest na tyle witamin, minerałów i innych cennych składników, iż z powodzeniem już jedna szklanka wybranego napoju może zastąpić, któryś z dziennych posiłków.

W sokach warzywnych znajdujemy czterokrotnie mniej węglowodanów, w postaci cukrów, aniżeli w sokach owocowych, stąd lepiej sprawdzają się we wszelkiego rodzaju dietach odchudzających.

Warzywa w diecie redukcyjnej

Każdego dnia powinniśmy wedle zaleceń spożywać pięć porcji warzyw i owoców. Przyswojenie takiej ilości w surowej postaci jest dość trudne. Równie zdrową, ale zdecydowanie łatwiejszą do strawienia alternatywą są soki. Dla osób odchudzających się przede wszystkim warzywne. Poza uczuciem sytości, jakie daje zawarty w nich błonnik, do organizmu dostarczane są również witaminy i sole mineralne.

Skład poszczególnych warzyw daje efekt, w postaci pobudzenia i orzeźwienia, co jest równie ważne na etapie odchudzania się, gdy intensywne działania wymagają dodatkowych porcji energii i chęci do walki ze zbędnymi kilogramami. Soki warzywne także gaszą pragnienie, stąd polecane są w okresie treningowym.

Poza odchudzaniem przynoszą efekt oczyszczania i pozwalają pozbyć się z organizmu nadmiaru soli. Ta przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, która wpływa nie tylko na większą masę ciała, ale i uczucie obrzmienia oraz puchnięcia.

Warto pamiętać o tym, że to soki miąższowe na dłuższy czas dadzą uczucie sytości.

Wartość świeżo wyciskanych soków

Tak na co dzień, jak i podczas kuracji odchudzających najlepiej stawiać na świeżo wyciskane soki. Poza wcześniej wspomnianym błonnikiem oraz witaminami, znajdziemy w nich bogactwo antyoksydantów oraz nutraceutyków.

Pod wpływem stresu, w trakcie treningów, jak i ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza, w naszym ciele kumulują się reaktywne formy tlenu. Za ich pochłanianie odpowiadają właśnie antyoksydanty. Efekt finalny to poprawa samopoczucia.

Nutraceutyki z kolei stanowią świetną ochronę przed schorzeniami nowotworowymi oraz chorobami serca.

Najwartościowszy sok jesteśmy w stanie uzyskać z pomocą wyciskarki, która działa na zasadzie wolnoobrotowej techniki miażdżenia i tłoczenia, z pomocą ślimaka. Bez efektu ogrzewania, przez co sok jest jednolity i pełen wartości odżywczych. Przy braku dostępu do wyciskarki, można z powodzeniem pokusić się o kupno świeżo przyrządzonych, gotowych soków.

Soki owocowe, a odchudzanie

Fakt, że soki owocowe są bardziej kaloryczne niż warzywne jest niepodważalnym. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się picie tych drugich, jeśli jesteśmy na etapie odchudzania.

Intensywny wysiłek aerobowy oraz wysiłki beztlenowe skutkują spalaniem węglowodanów w formie glikogenu. Intensywny wysiłek powoduje, że organizm dąży do kompensacji energii, jaka została zgromadzona w mięśniach i w wątrobie. Mowa o glikogenie i powstawaniu tak zwanego „okna anabolicznego”, kiedy to węglowodany zostają zasysane do tkanki mięśniowej. Potrzebę tego typu doskonale zaspokoi szklanka soku.

Soki owocowe mogą zatem również gościć w diecie redukcyjnej, jednak pamiętając o umiarze w ich spożywaniu, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych.