soki - zdjecie 2

O zdrowotności warzyw i owoców wciąż mówi się wiele. I choć wydawać by się mogło, że nic odkrywczego i nowego w tym temacie nie można powiedzieć, wciąż brakuje nam niezbędnej wiedzy, na co stawiać. Jakie warzywa i owoce spożywać mając na względzie aktualny stan zdrowia. Jak wybierać świadomie, by poszczególne produkty były naprawdę zdrowymi i pełnowartościowymi.

Mając jednak dostęp do wiedzy, przepisów i szerokiej palety warzyw oraz owoców coraz częściej staramy się włączyć do swojego jadłospisu soki owocowe, warzywne i soki owocowo-warzywne, dzięki którym jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele. Znacznie więcej, aniżeli z pomocą jakichkolwiek suplementów. Nie bez powodu zatem stawia się na sokoterapię, o której jej ojciec – dr Norman W. Walker mówi:

„ … nie ma na świecie takiej pigułki, która mogłaby dostarczyć niezbędnego pożywienia naszej krwi. Leki są w tym przypadku rodzajem protezy. Świeże i odpowiednio wyciśnięte SOKI, stanowią najlepszy, żywy pokarm, jaki możemy dostarczyć naszemu organizmowi. Dzięki sokom szybciej się zregenerujemy i przywrócimy organizmowi stan równowagi. Picie surowych soków z warzyw i owoców jest najpewniejszą, najskuteczniejszą, a także najszybciej działająca metodą odżywiania organizmu.”

Soki owocowo-warzywne – zalety spożywania

W dzisiejszym pożywieniu zawartych jest mnóstwo substancji chemicznych. Organizm nie produkuje enzymów zdolnych do ich trawienia, stąd niemożliwe jest uniknięcie nagromadzenia toksyn. Zbędne produkty przemiany materii gromadzą się nawet latami. Dochodzi do powstania toksycznych złogów, a następnie rozwoju wielu schorzeń zaliczanych do grupy chorób cywilizacyjnych.

Aktywne enzymy znajdujemy jedynie w roślinach, ale mało kto byłby w stanie zjeść taką ilość surowych roślin, by w ten sposób usunąć z organizmu zgromadzone toksyny. Soki pozyskane z roślin pozwalają najefektywniej poradzić sobie z zatrutym organizmem. Soki warzywno-owocowe wpływają zatem na oczyszczenie, regenerację komórek, ale i przyczyniają się do uruchomienia procesów samoregulacji.

Nim przejdziemy na kurację sokami

Pomimo korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie soków owocowo-warzywnych należy pamiętać, że ich włączenie do codziennego jadłospisu wymaga trzymania się pewnych zasad. Tym bardziej, jeśli terapia sokami ma potrwać nieco dłużej bądź też stawiamy na dietę bazującą przede wszystkim na spożywaniu soków, zamiast tradycyjnych posiłków. O czym należy pamiętać?:

  • niektóre warzywa i owoce w nadmiarze mogą zaszkodzić. Na każdy dzień przypada pięć zalecanych do spożycia porcji, z czego warzywa winny stanowić trzy, zaś owoce dwie. I tej zasady należy przestrzegać, by wybrana kuracja przyniosła oczekiwane efekty, ale i była bezpieczną,
  • soki najlepiej spożywać przed posiłkami, w odstępie około 15-30 minut, od 0,5 do całej szklanki, pijąc małymi łykami,
  • w przypadku kuracji mieszankami soków zaleca się zachować czas ich trwania przez minimum 30 dni, nawet do 3 miesięcy. Kurację takową można przeprowadzać 2-3 razy w roku, jednakże pod kontrolą lekarską,
  • w przypadku kuracji odchudzających lepiej sprawdzą się soki warzywne, które mają mniej kalorii i mniejszą zawartość cukrów,
  • profilaktycznie można pić soki sporządzone wedle własnych upodobań smakowych bądź korzystając z gotowych przepisów. Jeśli kuracja sokami ma wspomagać leczenie konkretnych schorzeń bądź też wiąże się na przykład z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów, warto skorzystać z porady specjalistów i trzymać się indywidualnie przygotowanych zaleceń.

Zaprzyjaźnij się z sokami!

Sok jest najwygodniejszą, najszybszą do przygotowania i najłatwiejszą do strawienia przez organizm formą, dostarczenia wielu cennych składników odżywczych. Sok jest trawiony już w kwadrans po jego spożyciu, podczas gdy owoc spożyty w całości wymaga 4-5godzinnej pracy układu pokarmowego. Wartości odżywcze z tego samego niewyciśniętego owocu przyswajane są jedynie w 17%, zaś pijąc soki owocowo-warzywne możemy liczyć na przyswojenie aż 68% składników odżywczych. To najlepszy sposób na poprawę stanu zdrowia i wprowadzenie równowagi, której dotąd było brak.