żurawina mini

Żurawina to roślina dawniej wyodrębniana, jako rodzaj z rodziny wrzosowatych. W późniejszym czasie wyróżniono cztery gatunki, a obecnie uznawane są jedynie dwa. Północnoamerykańska żurawina wielkoowocowa oraz żurawina błotna. Oba gatunki można spotkać w Polsce i również oba dostarczają jadalnych owoców. Największym znaczeniem gospodarczym cechuje się żurawina wielkoowocowa. Współczesne badania naukowe potwierdziły, iż żurawina wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, stąd sprawdza się między innymi w walce z infekcjami układu moczowego. Związek natomiast pomiędzy jej spożywaniem, a dziś potwierdzonym działaniem na układ moczowy, po raz pierwszy wykazano w 1840 roku.

Owoce żurawiny uznawane są za jedne z najzdrowszych

Żurawina zaliczana jest do grupy naturalnych antybiotyków, przede wszystkim ze względu na działanie grzybobójcze. Ta płożąca się, wieloletnia, wiecznie zielona krzewinka charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi oraz białoróżowymi kwiatami. Te ostatnie pojawiają się pod koniec czerwca, a swoim kształtem przypominają żurawia, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa ów rośliny. Surowiec leczniczy stanowią jej owoce. Najsilniejsze właściwości zdrowotne wykazuje sok uzyskany ze świeżych owoców. Dobroczynny wpływ żurawiny na układ moczowy zawdzięczamy występującym przeciwutleniaczom, a mianowicie procyjanidynom oraz fruktozie. Związki te blokują możliwość przyczepiania się bakterii do ścian nabłonka dróg moczowych oraz pęcherza. Hamują rozwój między innymi takich bakterii, jak Escherichia coli. Uprzednio wymienione przeciwutleniacze wykorzystywane są również w profilaktyce chorób zębów, a także przyzębia. Efektem jest wolniejszy przyrost płytki nazębnej oraz redukcja liczby bakterii występujących w jamie ustnej.

Procyjanidyny zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów

Skutecznie chronią przed działaniem wolnych rodników. Zawarte w żurawinie związki aktywne spowalniają podziały komórek nowotworowych. Ponadto aktywują apoptozę. Wykazano również wzmocnienie działania chemioterapii, na podstawie badań przeprowadzonych u kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Żurawina to bogactwo flawonoidów, które działają dobroczynnie na układ krążenia. Zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, ze względu na zapobieganie tworzeniu się zakrzepów. Do tego można liczyć na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia krwi. Świeży sok z żurawiny jest w stanie podnieść poziom tak zwanego dobrego cholesterolu.

Owoce żurawiny od dawna stosowane są podczas przeziębień, angin, ale i w przypadku występowania schorzeń po stronie żołądka. Żurawina poza aseptycznymi właściwościami posiada walory odżywcze. To bogate źródło witamin A, C oraz z grupy B. Do tego działa stymulująco na przemianę materii, jak i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Silne antyoksydanty, które występują w owocach tej krzewinki to między innymi witaminy C i E. Efekt spowolnienia procesów starzenia się skóry zostaje osiągnięty poprzez pobudzenie syntezy kolagenu oraz elastyny. Białek, które decydują o sprężystości, elastyczności oraz prawidłowym poziomie nawilżenia skóry. Żurawina ze względu na powyższe właściwości znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce.

Polecana jest do stosowania na skórę zmagającą się z trądzikiem

Idealnie działa na cerę suchą, ziemistą. Wymagającą ujędrnienia oraz regeneracji. Dla osiągnięcia maksymalnych efektów warto łączyć produkty kosmetyczne mające w swoim składzie żurawinę, ale i świeże owoce, które zawierają najwięcej substancji aktywnych i działają najskuteczniej. Kolejną zasługą silnie działających przeciwutleniaczy jest ochronny wpływ na komórki mózgowe. Dodatkowo hamowanie chorób neurodegeneracyjnych, głównie Alzheimera oraz Parkinsona. Sprawność mózgu jest w stanie podnieść olej z pestek żurawiny, w którym znajdziemy kwasy omega-3, omega-6 oraz witaminę E. Owoce żurawiny przez stosunkowo długi czas są w stanie zachować świeżość, dzięki obecności kwasu benzoesowego. Zaś ich cierpko-słodki, charakterystyczny smak zawdzięczamy występowaniu szeregu substancji, w tym kwasu cytrynowego, kwasu jabłkowego, taniny czy też garbników.

Żurawina przynosi ulgę kobietom będącym na etapie menopauzy, a soki, w których gości sprawdzają się także podczas diet odchudzających. Do tego wciąż przeprowadza się badania wskazujące, iż wyciąg z żurawiny będzie w stanie poradzić sobie w walce z niektórymi rodzajami grzybów powodujących schorzenia skóry oraz bakteriami, takimi jak Staphyloccocus aureus czy Salmonella enteridis.